Oleo Pazzo Restoran & Bar

Her damak tadına uygun Türk ve Akdeniz mutfağı lezzetleri...

Yemek yemeye zaman ayırmak, hatta yalnızca iyi yemek için zaman bulmak seyahat edenler için zor olabilir. Oleo Pazzo Restaurant; kahvaltı, öğle ve  akşam yemekleri için Türk ve Akdeniz mutfağının en muhteşem tatlarını, sağlıklı yiyecek ve içecek seçeneklerini misafirlerine sunmaktadır.

Menü seçeneklerini oluşturan spesiyaliteler, misafirlerin Türk tarzı mezeleri, ızgara deniz ve et ürünlerini, muhteşem “döner” lezzetini ve kömür ateşinde pişirilmiş kebap çeşitlerini denemelerine olanak sağlıyor. Akdeniz ve Türk mutfaklarının en lezzetli tatlarından derlenen menüye, kapsamlı bir şarap listesi ve ''Courtyard Refreshment'' kokteyl menüsü de eşlik ediyor.

    

Oleo Pazzo Restoran Saatleri      
   Hafta İçi   Hafta Sonu  
  Açılış   Kapanış   Açılış   Kapanış
Kahvaltı    06.00  10.00  06.30  10.30
Öğle Yemeği    12.00 14.00 12.00 14.00
Akşam Yemeği   18.00 22.00 18.00 22.00

 

Rezervasyonlarınız için 0212 692 00 00

Oleo Pazzo'nun Hikayesi

Akdeniz bistro tarzı restoran ve barımız ‘Oleo Pazzo’ adını zeytinle alakalı herşeye olan zaafı ve mizacından dolayı, ‘Oleo Pazzo’’ veya ‘Zeytin Delisi’ takma adını kullanan Leo Mezzotapoli’den almıştır.

‘Oleo’’nun nereli olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, söylentilere göre annesi ‘’Catalonio’’ bölgesinden çingene asıllı olup , babası ise Kıbrıslı bir balıkçıdır. Oleo’nun Türkiye yakınlarında bir gemide doğduğu ve ailesinin İtalya’da ‘’Ligurian’’ bölgesinde Santa Oleana adlı bir köye yerleştiği sanılmaktadır.

Oleo’ harika bir aşçı, çok iy bir bahçıvan ve hırslı bir araştırmacı idi.

En büyük düşkünlüğü zeytinlerdi! Günleri farklı zeytin çeşitleri bulup, hazırlama  yöntemleri üzerinde  çalaşarak  geçirdi. 15 yaşına girdiğinde köyünü terk ederek, 40 yıl sürecek olan bir araştırma yolculuğuna çıktı. “Oleo” bu süre içerisinde, bisikleti ve yanında havayı koklayarak zeytin bulma, bulduğu zeytin ağaçlarına tırmanıp örnekler toplama konularından eğittiği “El Billy” adlı keçisi ile Akdeniz bölgesinde binlerce kilometre kat etmiş ve döndüğünde Cenova yakınlarında dünyanın ilk zeytin akademisini kurmuştur.

“Oleo” Akdeniz bitki ve yeşilllikleri konusundaki derin bilgilerinden dolayı kendisini “Lokman Hekim” olarak görmeye başlamış, sürekli zeytin yağları ile çeşitli karışımlar yaparak hastalıklara deva bulmaya çalışmıştır.

Bu karışımların hastalıklara deva olup olmadığı konusunda şüpheler olmakla birlikte, bilinen bir gerçek olup vardı ki, karışımlar çok lezzetli idi.

“Oleo”nun 111 yaşına kadar yaşamış olması, yaptığı  bazı şeylerin onun için kesinlikle işe yaradığını göstermektedir. Belkide uzun yaşamasını sebebi her sabah içtiği bir şişe kırmızı şarap  veya  her akşam yatmadan yediği bir kase zeytindi.

“Oleo” bu seyahatlerinde favori olan zeytinle hazırlanmış muhtşem yöresel yemekler, salatalar, özel ekmek çeşitleri ve ızgaraların  tariflerinide toplamıştır.